Ana Sayfa » Kütüphane

Mektup Zarfı Nasıl Hazırlanır, Yazım Kuralları Nelerdir ?

Yazı 12:41 - 1 Şubat 2013 tarihinde eklendi. |

Mektup Zarfı Nasıl Hazırlanır, Yazım Kuralları Nelerdir ?

Mektup yazmanın belirli kuralları olduğu gibi zarf yazmanın da belirli kuralları vardır. Sitemizde mektup yazım kuralları hakkında birçok yazıya rastlayabilirsiniz. Böylelikle mektup yazarken zorlanmaz ve kuralına göre bir yazı yazmış olursunuz. Birçok mektup çeşidi vardır. Mektup yazıldıktan sonra en önemli kısım zarflanmasıdır. Mektup zarfı yazım kuralları en az mektuplar kadar önemlidir.

Mektup zarfları içindeki kağıdın okunamayacağı kalınlıkta seçilmelidir. Genellikle kalın beyaz zarf ya da kahverengi zarflar tercih edilir. Gönderenin adresinin yazılması gereken yer zarfın ön yüzünün sol üst kısmıdır. Alıcının adresi ise orta sağ kısma yazılmalıdır. Dikkat edilmesi gerekenlerden biride pul yapıştırılacak bölgedir. Pullar mektupların sağ üst köşelerine yapıştırılır. Alıcının adresinde teslimat yapılacak kentin adı büyük harflerle yazılmalıdır.

Zarf Doldururken eğer yabancı bir ülkeye gönderi yapıyorsanız adresinizi kendi dilinizde yazmanız gerekmektedir. Aynı şekilde gönderilecek adresinde o ülkenin dilinde yazılması gerekmektedir. Tam ve açık adres yazmak önemlidir. Aksi takdirde mektup gönderdiğiniz yere ulaşmadan size geri döner. Alıcının posta kodunun belirtilmesi gerekmektedir. Büyük harflerle ve okunaklı bir şekilde doldurulan mektup zarfları hem kurallara uygun yazılmıştır hem de ciddi bir görüntü oluşturur.


Benzer Konular

Etiketler

Arananlar

Şansını Dene

Kaydet & Paylaş