Ana Sayfa » Kim Kimdir ?

Thomas Alva Edison kimdir ? Hayatı ve Yaptıkları

Yazı 11:00 - 21 Ağustos 2012 tarihinde eklendi. |

Thomas Alva Edison kimdir ?

Çağımızın en büyük mucitlerinden Edison, Amerika’nın Ohio eyaletinde doğdu. Yedi yaşındayken, ailesiyle Michigan’a yerleşti. Burada devam ettiği ilkokul öğretmeni tarafından “okuyamayacak kadar aptal” olduğu söylenince eğitimi yarım kaldı.

On iki yaşında, para kazanmak zorunda olduğu için Port-Huron-Detroit demiryolu hattında çalışan trenlerde gazete sattı. Kısa zaman sonra, vagonlardan birine kolla çalışan baskı makinesi yerleştirerek kendi yazdığı gazeteleri basmaya başladı. Bir taraftan da deneyleriyle uğraşıyordu. Vagonda yaptığı bir deney sırasında çıkan yangından sonra, vagon şefinin attığı tokat kulağına denk gelince sağır oldu.

Edison on altı yaşına gelince, tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini icat etti ve buluşunu bir Amerikan şirketine 40.000 dolara sattı. Kazandığı parayla 1869’da Boston’da bir laboratuar kurarak fizik, kimya ve elektrik deneyleri yapmaya başladı. Bu arada borsa kurlarını otomatik olarak kaydeden bir makine icadıyla yılda yaklaşık altı yüz dolarlık gelir sağladı.

1883’te molekül boşluğunda ısıtılmış bir telin elektron yayması olayını keşfetti; ama kendi adının verildiği ( Edison Etkisi) bu etkiyi inceleyerek Diyot Lambasını bulan J.F Fleming oldu.

Edison, ayrıca “Mikrotelefon”u icat ederek Bell’in telefonunu pratik hale getirdi.1877’de “Motograf” denen elektrikli yazı makinasını, 1878’de “Fonograf”ı, aynı yıllarda “Telefonograf” ve “Aerograf”ı buldu. Saniyede kırk altı defa resim çeken fotoğraf makinesinin ve sinemanın mucidi de odur. Son olarak, kendi adını alan elektrik bataryasını yaptı .

Ayrıca çeşitli şirketler kurup sonraları bunları birleştirerek rakip şirketleri satın aldı ve General Electric Company adlı şirketi meydana getirdi.

Çok küçük yaşlardan itibaren başlayıp hayatının son günlerine kadar devam ettiği deneyler sonucunda ortaya koyduğu yüzlerce buluş için hükümetten bin dört yüze yakın berat aldı.

“İnsan”a ulaşan, insanlık basamağında, insana ışık saçan buluşu ile geceleri gündüze çevirebilmeyi başarmış, toplumlara, ülkelere ışık kaynağı olmuş nadir kişilerden biri, belki de en önemlisidir.

Dolayısı ile biz kendisini ışık tutanlar safhasında kabul ediyoruz.

Edison’un Buluşları

1879’da Edison bir elektrik ampulü icat etti.Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883’te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883’te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı


Benzer Konular

Etiketler

Arananlar

Şansını Dene

Kaydet & Paylaş