Merhaba Ziyaretçi Bloguma Hoşgeldin ; Bugün
Thomas Alva Edison kimdir ? Hayatı ve Yaptıkları

kimdir ?

Çağımızın en büyük mucitlerinden Edison, Amerika’nın Ohio eyaletinde doğdu. Yedi yaşındayken, ailesiyle Michigan’a yerleşti. Burada devam ettiği ilkokul öğretmeni tarafından “okuyamayacak kadar aptal” olduğu söylenince eğitimi yarım kaldı.

On iki yaşında, para kazanmak zorunda olduğu için Port-Huron-Detroit demiryolu hattında çalışan trenlerde gazete sattı. Kısa zaman sonra, vagonlardan birine kolla çalışan baskı makinesi yerleştirerek kendi yazdığı gazeteleri basmaya başladı. Bir taraftan da deneyleriyle uğraşıyordu. Vagonda yaptığı bir deney sırasında çıkan yangından sonra, vagon şefinin attığı tokat kulağına denk gelince sağır oldu.

Edison on altı yaşına gelince, tek tel üzerinde karşılıklı konuşmayı sağlayan telgraf aletini icat etti ve buluşunu bir Amerikan şirketine 40.000 dolara sattı. Kazandığı parayla 1869’da Boston’da bir laboratuar kurarak fizik, kimya ve elektrik deneyleri yapmaya başladı. Bu arada borsa kurlarını otomatik olarak kaydeden bir makine icadıyla yılda yaklaşık altı yüz dolarlık gelir sağladı.

1883’te molekül boşluğunda ısıtılmış bir telin elektron yayması olayını keşfetti; ama kendi adının verildiği ( Edison Etkisi) bu etkiyi inceleyerek Diyot Lambasını bulan J.F Fleming oldu.

Edison, ayrıca “Mikrotelefon”u icat ederek Bell’in telefonunu pratik hale getirdi.1877’de “Motograf” denen elektrikli yazı makinasını, 1878’de “Fonograf”ı, aynı yıllarda “Telefonograf” ve “Aerograf”ı buldu. Saniyede kırk altı defa resim çeken fotoğraf makinesinin ve sinemanın mucidi de odur. Son olarak, kendi adını alan elektrik bataryasını yaptı .

Ayrıca çeşitli şirketler kurup sonraları bunları birleştirerek rakip şirketleri satın aldı ve General Electric Company adlı şirketi meydana getirdi.

Çok küçük yaşlardan itibaren başlayıp hayatının son günlerine kadar devam ettiği deneyler sonucunda ortaya koyduğu yüzlerce buluş için hükümetten bin dört yüze yakın berat aldı.

“İnsan”a ulaşan, insanlık basamağında, insana ışık saçan buluşu ile geceleri gündüze çevirebilmeyi başarmış, toplumlara, ülkelere ışık kaynağı olmuş nadir kişilerden biri, belki de en önemlisidir.

Dolayısı ile biz kendisini ışık tutanlar safhasında kabul ediyoruz.

Edison’un Buluşları

1879′da Edison bir elektrik ampulü icat etti.Kömürleştirilmiş iplikten Flamanlarla deneyler yaptıktan sonra karbonlaştırılmış kâğıt flamanda karar kıldı. 1880’de evde güvenle kullanılabilecek ampuller üreterek tanesini 2,5 dolara satmaya başladı. Ancak 1878 yılında bir İngiliz bilim adamı olan Joseph Wilson Swan da bir elektrik ampulü icat etmiştir. Ampul camdı ve içinde kömürleştirilmiş bir flaman bulunuyordu. Swan, ampulün içindeki havayı boşaltdı çünkü havasız ortamda flaman yanıp tükenmiyordu. Bu iki bilim adamı güçlerini birleştirmeye karar vererek Edison ve Swan Elektrikli Aydınlatma Şirketi’ni kurdular.

1883′te hayatının en büyük icadı olan Edison etkisi denen olayı gerçekleştirdi; yani ısıtılmış bir filamanın moleküler boşlukta elektron yayılmasını buldu. 1883′te bulduğu bu olay sıcak katotlu tüplerin temelini oluşturdu. Daha sonra Akkor lambanın üretimini geliştirmeyi başardı, bu da ampulün halk arasında yaygınlaşmasını sağladı

BİLGİLER
tarafından 21 Ağustos 2012 - 11:00 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 159 kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
Yorumunuz
:
Sponsor Reklamlar
Bilgilendirme

Sitemizde yayınlanan herhangi bir içeriğin telif hakkı ihlali veya sizleri rahatsız ettiğini düşünüyorsanız İletişim bölümümüzden veya info@ekstrabilgi.net e-mail adresine mail atarak bize bildirin. En geç 24 saat içerisinde geri dönüş yapılacaktır.

Kategoriler
Anket
Popüler Yazılarım
Güncel Blog
Güncel Bloglar ile Her Konudan Haberda..

Güncel Blog Güncel Bloglar ile Her Konudan Haberdar Olun ! Günümüzde insanların vakitlerinin çoğunu...

PES-2013
PES 2013 Süper Lig ve PTT 1.Lig Yaması..

PES 2013 Süper Lig ve PTT 1.Lig Yaması ÖZELLİKLERİ Yeni Ligler: Bundesliga, Spor Toto Süper lig Yeni...

galaxys3
Samsung Galaxy s3 internet ayarları

Yeni bir akıllı telefon aldınız. Hemde Galaxy s3. İnternete girmek istiyorsunuz ama bir türlü...

18-Wheels-of-Steel-Haulin-türk-yolları
18 Wheels of Steel Haulin Türkiye Yoll..

18 Wheels of Steel serisinin en beğenilen serilerinden biride Haulin oldu. Tır kullanma meraklılarının...

2013-volkswagen-polo-resimleri-4
2013 Volkswagen Polo İncelemesi Teknik..

Alman otomobil üreticisi yeni tasarım diline uygun olarak tasarladığı küçük sınıf aracının...

Askerlik Celp Dönemleri 2014
2014 yılı celp dönemleri | 1994 doğuml..

2014 Celp Dönemleri 2014 yılı celp dönemleri | 1994 doğumlular ne zaman askere gidecek ? 1994 doğumlu...

ISTANBUL'da 5 Günlük Hava Tahmini
Son Yorumlar
Arşiv
Toplist