Ana Sayfa » Sağlık

Topuk Dikeni Nedir ? Neden olur ? Tedavisi

Yazı 11:17 - 16 Ağustos 2012 tarihinde eklendi. |

Topuk dikeni ayak tabanının zorlanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır. Ayaktaki tendon dokusunda zamanla ufak yırtılmalar ve zedelenmeler oluşur ve iltihaplanır. İltihaplanan bu doku da zamanla kemiğimsi bir yapı oluşturur resimde de görüldüğü gibi.

Topuk Dikeni Neden Olur ?

Bu hastalığının en temel sebebi yukarıda da söylediğimiz gibi tabanın zorlanmasıdır, şöyle de detaylandırabiliriz;

  • Şişmanlık
  • Ayak tabanında şekil bozukluğu
  • Uzun süreli yürüyüşler
  • Yürüyüşe dayalı sporlar
  • Uzun süre ayakta kalma

topuk dikenini tetikleyen etmenlerdir.

Belirtileri ise genellikle uyandıktan sonra yürümeye başlayınca topukta hissedilen şiddetli ağrılardır. Bu ağrı sonraki dakikalarda kısmen hafiflese de ayakta kalma ve uzun süre yürüme ile tekrar şiddetlenir.

Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Eski hakem Erman Toroğlu’nun yazısına göre bu uygulama ile topuk dikeni 3 günde geçiyor. İşte o sihirli formül;

Bir kabın üçte ikisini Vicks merhem ile geriye kalan üçte birini de bal ile dolduruyorsunuz. Ayağınızı bileğe kadar en az yarım saat sıcak suda tutuyorsunuzu, suya sürekli sıcak su takviyesi yapın ki soğumasın. İyice yumuşamış olan ayağınızı kuruttuktan sonra bu bulamacı bileğinizin 4 parmak üstüne kadar sürüp iyice yediriyorsunuz. Sonra ağrıyan yere bir parça da jöle gibi sürüp naylon poşete geçiriyorsunuz ayağınızı. Sabaha kadar böyle kalıyor ve uyanınca ayağınızı yıkamadan sadece silip çorabınızı giyiyorsunuz. Bunu 3 gün artarda yapınca topuk dikeninden kuruluyorsunuz. Bu bitkisel tedavinin mantığı ise kemikleşmiş dokuyu yumuşatıp eski yerine gitmesini sağlamaktır.


Benzer Konular

Etiketler

Arananlar

Şansını Dene

Kaydet & Paylaş