Ana Sayfa » Nasıl Yapılır ?

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Yazı 9:46 - 22 Ekim 2012 tarihinde eklendi. |

Varis Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Bacaklardaki yüzeysel topardamarlar genişler uzar ve bükümlü görüntü oluşturur. İşte varis budur. Varis ameliyatında ayak bileği hizasından, kasıktan veya bazı zamanlarda da diz hizasından birkaç santimlik kesiler yapılarak safen toplardamarına ulaşılır. Burada damarın uçları bağlanır ve kesilir. Kesim işleminden sonra damar içine ilerletilen özel bir tel damarın diğer ucuna ulaşınca bir somun yerleştirilerek damara bağlanır. Daha sonra bu tel çekilerek damar kendi içine kıvrılır ve telle birlikte çıkarılmış olur. İşlem bitiminde kesilerin dikilmesine çoğunlukla gerek olmaz ve cerrahi bantlarla kapatılır.

Başka varisler de varsa bu varislerin üzerine yapılan milimetrik kesilerden özel kancalar sokularak varisli damarlar çıkartılır.

Operasyon sonrası hasta bacaklarını kalp seviyesine kaldırarak istirahat eder. Birinci gün ayağa kalkmaması önerilir. Özel bir durum olmadığı takdirde hasta ertesi gün taburcu edilir ve 4-6 hafta varis çorabı giymesi önerilir. Operasyondan bir hafta sonra kontrol edilir.


Benzer Konular

Etiketler

Arananlar

Şansını Dene

Kaydet & Paylaş